Konferencja "Ugryź kulturę 2" 2.06.2015 r.

Sala 1.112 przygotowywana była już od rana przez członków koła Meritum, by dostosować ją do urządzenia punktu gastronomicznego. Główna koordynatorka projektu, Ewelina Góral, rozpoczęła Konferencję Ugryź Kulturę 2! punktualnie o godz. 10.30 Przede wszystkim podziękowała przybyłym gościom, sponsorom i patronom wydarzenia. Niestety, ale dzień przed planowanym wydarzeniem przedstawiciel Samorządu Studenckiego Komisji Zagranicznej odwołał swoje wystąpienie z nieznanych nam przyczyn. Tym samym tuż po przywitaniu gości, zaproszono wszystkich zebranych do wysłuchania pierwszego referatu.
 
 
Pierwszy referat konferencji poświęcony był kuchni islandzkiej, zaprezentowały go doktorantki WZiKS Agnieszka Pudełko i Weronika Pokojska. Prelegentki mieszkały na wyspie podczas wyjazdu stypendialnego, więc miały możliwość nie tylko obserwowania obyczajów związanych z gotowaniem i jedzeniem, ale też bezpośrednio w nich uczestniczyły. Opowiedziały o najciekawszych daniach, których skosztowały albo ugotowały przy pomocy islandzkich znajomych. Jak się  okazało, obok dań z ryb i owoców morza, podstawowym składnikiem  islandzkiej gastronomii jest baranina występująca nawet w fast foodach.  Mimo, że historie o przygotowywaniu steków z bardzo krwistego mięsa  wieloryba czy opis zapachu fermentowanego rekina nie zachęcały do  próbowania dan, tradycyjna zapiekanka plokkfiskur z dorsza i ziemniaków,  podana z ciemnym chlebem i szczypiorkiem, przypadła wszystkim gościom do  gustu. Także suszona ryba i lukrecja odnalazły swych zwolenników wśród uczestników wydarzenia. 
 
 
W podróż po marokańskich bazarach zabrał nas Jakub Zawadzki – student Uniwersytetu Śląskiego. Prelegent podczas swojego referatu podkreślał, że Maroko to kraj, który z jednej strony zaskakuje ferią barw, smaków, zapachów i ogólnym zróżnicowaniem, z drugiej jednak jest bardzo spójny i jak tylko poznamy jego specyfikę, i rozgościmy się na dobre, to mało co jest w stanie nas zaskoczyć. Wielką popularnością wśród uczestników konferencji cieszył się kuskus przygotowany przez prelegenta. Pełny aromatycznych przypraw, warzyw i owoców.
 
 
O zwyczajach kuchni Kraju Basków opowiedziała rodowita Hiszpanka Elena Iruin, którą dzielnie wspierała Zuzanna Pajorska – studentka zarządzania kultura i mediami, która w 2014 roku wyjechała do Hiszpanii w ramach programu ERASMUS. Prelegentki opowiedziały o zwyczajach kuchni Kraju Basków podkreślając przy tym kilka cech charakterystycznych tego regionu bowiem przepisy kulinarne są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Każda rodzina z ogromną pasją przygotowuje potrawy, dzięki czemu cechują się one wysoką jakością. Ponadto dostęp do morza, gór, winnic pozwala uczynić kuchnię baskijską wyjątkowo zróżnicowaną. Miejscowi uwielbiają spotykać się w gronie swoich przyjaciół na wielką biesiadę – a właściwie na celebrację kuchni baskijskiej – na której rozmawiają, śpiewają, dzielą się pysznym winem lub cydrem i wspólnie przygotowują przepyszne potrawy.
 
 
O tradycji oraz kuchni naszego sąsiada za wschodniej granicy opowiedziały Yuliya Kulikovskaya oraz  Tetyana Fetsachyn. Prelegentki zwróciły podczas swojej prelekcji szczególną uwagę na wszelkie zwyczaje towarzyszące spożywaniu posiłków na Ukrainie. Dało się zaobserwować wiele podobieństw kuchni ukraińskiej i polskie co stanowiło ciekawe połączenie tych dwóch kultur. Jednak to co urzekło najbardziej uczestników konferencji to dania jakie prelegentki przygotowały. Nikt nie mógł się oprzeć naleśnikom z makiem oraz mięsnym farszem. 
 
 
W podróż po wielkich metropoliach Brazylii zabrał nas Mikołaj Czerwiński. Prelegent rozpoczął od spytania się publiczności o stereotypy dotyczące Brazylii. Po omówieniu ich, przeszedł do pokazania tego kraju z różnych stron. Omówił on także cel swojego pobytu, jakim było przyjrzenie się instytucjom kultury i organizacjom pozarządowym działającym w tym regionie. Opisał on istotny podział społeczny oraz geograficzny który wpływa na zwyczaje żywieniowe mieszkańców Brazylii. Poruszył on także kwestie migracji i tygla kulturowego, który utworzył się w Ameryce Łacińskie. Podkreślił on, że taka sytuacja miała wpływ na wytworzenie się dań kuchni Brazylijskiej. Opisywał on różne smaki, których doświadczył na miejscu i polecał jak domowym sposobem można przyrządzić niektóre desery tamtego regionu. Na koniec prelegent wspomniał o nawykach imprezowych Brazylijczyków oraz miejscach w których najlepiej skosztować lokalnych trunków i przekąsek. Po prelekcji uczestnicy mogli skosztować pao de queijo.
 
 
Do Indii przenieśliśmy się wraz z Piotrem Tutajem – studentem Akademii Górniczo-Hutniczej. W trakcie konferencji "Ugryź Kulturę II" prelegent starał się rzetelnie przedstawić kuchnię oraz zwyczaje Indii. Nie jest to z pewnością łatwy temat, a już na pewno nie krótki, gdyż Indie są krajem o wielu kulturach i religiach gdzie stykają się ze sobą Islam i Hinduizm, najwyższe góry świata i Ocean Indyjski, kuchnia typowo wegetariańska i ostry kurczak. Aby poczuć dosłownie smak Indii i kuchni indyjskiej bogatej w kardamon, kmin, kurkumę, chilli, imbir i wiele innych przypraw, trzeba po prostu tam pojechać i spróbować. Spróbować jak smakuje kurczak z tradycyjnego pieca Tandoori, liczi kupione od sprzedawcy na ulicy, jazda tuk-tukiem, zwłaszcza tym tradycyjnym - rowerowym. Wtedy też warto spędzić tam parę tygodni lub nawet miesięcy, gdyż nawet po blisko pół roku spędzonym w tym kraju ma się wrażenie, że tak niewiele się o nim wie. Wtedy wskazane jest pojechać w Himalaje do górskiego Ladakhu, do islamskiego Srinagaru, aby zamieszkać w domu na łodzi, nad Ocean aby popływać wśród ogromnych fal, do Varanasi, żeby poczuć zapach hinduskiej tradycji i historii.
 
 
Referat zamykający konferencje przygotowany został przez koordynatorkę projektu Ewelinę Góral – studentkę Zarządzania kulturą i mediami na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prelegentka zabrała nas w świat kultury islamskiej, prezentując kuchnie irańską. Okazało się, że kuchnia irańska to mieszanka wielu smaków. Słynie z wyjątkowych kebabów oraz innych dań mięsnych, których smak pozostaje w pamięci na długo. Jednak to co najważniejsze dla kuchni irańskiej to zwyczaje jakie panują przy stole, a raczej na dywanie bo to właśnie tam spożywane są posiłki. Uczestnicy Konferencji mieli okazję spróbować narodowego dania Iranu czyli Khomre Sabsi.  
 
 
Konferencja zakończyła się około godziny 16:00. Koordynatorka konferencji, Ewelina Góral, podziękowała wszystkim zebranym za ich obecność. Szczególne podziękowania skierowane zostały do sponsorów, partnerów oraz patronów wydarzenia, bez których nie mogło się ono zakończyć sukcesem. Podkreślona została również niezwykła pomoc oraz zaangażowanie wolontariuszy, którzy czuwali nad stanowiskiem recepcji. Na koniec Koordynatorka podziękowała wszystkim prelegentom za ich ciekawe i pełne wspomnień prezentacje, dzięki którym mogliśmy w tym dniu zasmakować wielu kultur świata w ciągu kilku godzin. 
 
Fot. Weronika Pokojska
 
Projekt plakatu - Katarzyna Cieślik
 
 
Konferencja została dofinansowana ze środków