Kumulacja - Lublin - 7-9.06.2013r.

Dla członków Meritum coroczne wzięcie udziału w „Kumulacji" staje dobrą tradycją. W tym roku na spotkaniu studentów z całej Polski (a szczególnie z Warszawy, Lublina, Rzeszowa i Krakowa) Koło Naukowe reprezentowali  Zuzanna Pajorska, Ela Korszak, Przemysław Gucwa i Anastazja Naumenko. 
Po długiej drodze Lublin przywitał nas przyjemną pogodą. W przyjaznej atmosferze, którą udało się stworzyć członkom grupy Parafraza ( którzy jednocześnie były organizatorami całego przedsięwzięcia) zapomnieliśmy o zmęczeniu. W pierwszy dzień mieliśmy możliwość opowiedzieć o działaniach koła i zapoznać się z projektami, które realizują lub zamierzają realizować studenci z innych miast.  Po przerwie  obiadowej wzięliśmy udział w warsztatach dotyczących  kultury akademickiej i mobilności studenckiej. Różne formy pracy i dyskusja pomogły lepiej zapoznać się z tym tematem i opiniami innych uczestników. Wszyscy reprezentowaliśmy inne uczelni i kierunki, więc  każdy problem był omawiany z różnych punktów widzenia. 
 
 
Drugi dzień był najbardziej ciekawym dla nas wszystkich:  po spotkaniu z przedstawicielką programu Eurodesk w Lublinie, na którym dowiedzieliśmy się o dialogu usystematyzowanym,  omówiliśmy aktualne kwestie społeczne: bezrobocie i wybory. Próbowaliśmy także znaleźć rozwiązania tych problemów, szczególnie dla studentów. Następny warsztat w tym dniu był poświęcony kwestii finansowania projektów kulturalnych. Prowadząca Ewelina Jurasz, która ma wielkie doświadczenie w tym obszarze, zmogła wyjaśnić nam wszystkie szczegóły i opowiedzieć o „kamieniach milowych" na które musimy zawsze zwracać uwagę przy pisaniu wniosków. Po przerwie mieliśmy przyjemność poznać  Pana Pawła Prokopa, prezesa Fundacji Inicjatyw Menadżerskich, który pomógł odpowiedzieć na najbardziej męczące nas, studentów, pytania: Jak i czym kierować się w czasie studiów? Czy próbować założyć własną firmę czy iść pracować „na etat"? Gdzie i kiedy zdobywać doświadczenie? Jak dokonać prawidłowego wyboru i z szerokiej skali swoich zainteresowań wybrać najważniejsze i rozwiać się w tym kierunku?  Wszyscy uczestnicy konferencji byli bardzo zainspirowani spotkaniem i mogli z większą pewnością patrzeć w przyszłość. Dzień kończył się  Nocą Kultury – wielkim kulturalnym festiwalem kultury w Lublinie. Po otrzymaniu programu wydarzenia długo nie mogliśmy zadecydować, co chcemy zobaczyć, bo eventów było dużo i wszystkie zapowiadały się  bardzo ciekawie, ale w końcu zwiedziliśmy Teatr Stary, Zamek Lubelski, oglądaliśmy podróżnicze slajdy i zdążyliśmy nawet wziąć udział w kilku koncertach. 
 
 
9 czerwca, które było ostatnim dniem konferencji, podsumowaliśmy dyskusję o dialogu usystematyzowanym, a potem mieliśmy możliwość spotkać się  w przytulnej kawiarni  z wybitnymi osobowościami kultury Lubelskiej:  Mateuszem Nowakiem i Szymonem Pietrasiewiczem.  Panowie opowiadali o pracy w środowisku kulturalnym , o tym, co ich zdaniem jest najważniejsze w trakcie studiów i czym musimy kierować się, żeby owocem naszej pracy były nie tylko pieniądze, ale i zadowolenie.
 
 
Możemy stwierdzić z pewnością, że konferencja zakończyła się sukcesem! Jesteśmy zainspirowani, nastawieni na działanie i chcemy rozwijać dalszą współpracę. Organizatorom dziękujemy za świetną organizację, zdobyte doświadczenie i życzymy sił na tworzenie następnych edycji wydarzenia! 
 
 
Tekst: Anastazja Naumenko
Zdjęcia: Grupa ParaFraza