Studencki Turniej Negocjacyjny 6.12.2014r.

Krakowskie eliminacje do Studenckiego Turnieju Negocjacyjnego cieszyły się niezwykłą popularnością w bieżącym roku akademickim. Do turnieju, spośród licznych zgłoszeń, wytypowanych zostało 12 drużyn – składających się głównie ze studentów krakowskich uczelni, aczkolwiek pojawili się również goście z innych ośrodków uniwersyteckich, takich jak Warszawa czy Gdańsk.
 
 
Zakwalifikowane drużyny zbierały się na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ już od samego rana szóstego grudnia 2014 roku. Poza uczestnikami członkowie Koła Naukowego MERITUM mieli również przyjemność gościć w tym dniu przedstawicieli Studenckiego Koła Naukowego NEGOCJATOR ze Szkoły Głównej Handlowej z Warszawy, którzy służyli pomocą merytoryczną w sprawie scenariuszy podczas trwania turnieju.
 
 
Studencki Turniej Negocjacyjny rozpoczął się zgodnie z harmonogramem przywitaniem wszystkich zebranych uczestników oraz obserwatorów. Następnie przystąpiono do losowania numerów dla drużyn oraz odpowiedniego ich rozlokowania.
 
 
Negocjacje w pierwszym scenariuszy były trójstronne. Uczestnicy wcielili się w japońskich daimyō, czyli średniowiecznych panów feudalnych będących przywódcami rodów. Ich zadaniem było przygotowanie się do walki przeciw najeźdźcy i ustalenie wszelkich spraw związanych z wojną (kwestie wojsk, dowództwa, uzbrojenia armii i tym podobnych) ale także załatwienie kilku partykularnych interesów – w końcu nie samą wojną człowiek żyje.
 
 
Po niezwykle zaciętych negocjacjach, pełni ekscytacji uczestnicy udali się na przerwę by ostudzić nieco emocje i podyskutować jeszcze ustalenia jakie zapadły podczas pierwszej rundy.
 
 
Tuż po przerwie uczestnicy ze średniowiecznej Japonii przenieśli się w czasy prehistoryczne. Ich zadaniem w negocjacjach dwustronnych było podzielenie się zdobyczą, którą okazał się potężny mamut! Drużyny wcieliły się w przywódcę plemienia i miały przedyskutować między sobą jak podzielić się mięsem, skórą, kośćmi i innymi częściami mamuta, tak by plemię każdego z nich było jak najbardziej zadowolone. Negocjacje na temat jedzenia pobudziły apetyty adwersarzy, do tego stopnia, że dyskusje na temat zakończonej rundy trwały jeszcze podczas wspólnego obiadu.
 
 
Po tym przyszedł czas na powrót do obecnych czasów i scenariusz o górskiej inwestycji. Był to scenariusz trójstronny z rolami inwestora, górala oraz przedstawiciela znanego rodu, który to człowiek dodatkowo jest szanowanym hodowcą owiec, także tych bardzo rzadkiej rasy. Głównym celem każdej ze stron była maksymalizacja zysków. Scenariusz ten, jak się okazało, namieszał nieco w punktacji końcowej. Po nim nastąpiła dłuższa przerwa, poświęcona na podliczanie ostatecznych wyników i ponowne sprawdzenie protokołów w celu uniknięcia ewentualnych błędów. Wyłonione zostały trzy zwycięskie drużyny: Barely Legal, Firefighters oraz Precelki Drugiej Świeżości. Prócz jednej osoby z ostatniej ekipy, wszyscy pozostali są studentami Uniwersytetu Jagiellońskiego. Owe trzy zespoły pojadą w połowie marca do Warszawy na ogólnopolski etap Studenckiego Turnieju Negocjacyjnego.
 
 
Rozgrywki zakończyły się wedle harmonogramu, wszystko zostało dopięte na ostatni guzik od początku do końca. Dało się słyszeć wiele pozytywnych głosów na temat organizacji turnieju oraz samej inicjatywy. Na plus zostały także ocenione scenariusze, których poziom był tak dopasowany, by każdy, nawet laik, mógł odnaleźć się w całości historii. Jak widać powyżej, przenosiły one uczestników w czasie oraz przestrzeni, od prehistorii do obecnej epoki, od japońskich panów po górskie inwestycje.
 
 
Podsumowując, to wydarzenie było dla koordynatorów sporym wyzwaniem, ale też dobrym doświadczeniem pod względem organizacyjnym. Stanowiło też z pewnością dobrą reklamę dla działalności Koła Naukowego MERITUM. Atmosfera była bardzo przyjazna. Jeśli w kolejnym roku akademickim nadarzy się taka okazja, to MERITUM chętnie podejmie się organizacji tego wydarzenia już po raz trzeci.
 
 
Tekst: Magdalena Matejek, Mateusz Ciepielewski
Zdjęcia: Joanna Sobczyk i Tetyana Fetsachyn
Data opublikowania: 14.12.2014
Osoba publikująca: Agnieszka Pudełko