Konferencja Rower - współtwórca miasta. Polityka rowerowa a przestrzeń miejska 28.05.2012r.

Konferencja Rower - współtwórca miasta. Polityka rowerowa a przestrzeń miejska 28.05.2012r.

„Rower – współtwórca miasta" konferencja naukowa
10,30 – 18,00 28 maja 2012,
Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ul. Krupnicza 33, KrakówJak powstaje miasto?
Co sprawia, że ludzie chcą w nim mieszkać i przebywać?
O tych i o wielu innych wyzwaniach współczesności będziemy dyskutować już 28 maja na konferencji naukowej Rower - współtwórca miasta.

Miasto to niezwykle skomplikowany organizm, który reaguje na najmniejsze nawet zmiany w swojej strukturze. Dominujący w XX w. (w Krakowie - aż do XXI w.) modernistyczny wzorzec miasta zaburzył jego tkankę społeczną. Samotność samochodowych podróży, zakupy w anonimowych hipermarketach, czy wypoczynek jak najdalej od miasta sprawiły, że ludzie zaczęli się od siebie oddalać, a miasto zatraciło charakter pewnej wspólnej przestrzeni. W Europie Zachodniej zdano sobie z tego sprawę już 40 lat temu i zaczęto na nowo odkrywać miasto z jego tętniącymi życiem ulicami, wielofunkcyjnymi dzielnicami i silną siecią więzów społecznych.

Jak jednak przywrócić mieszkańcom zdegradowane przez samochody ogromne przestrzenie? Jak sprawić, by miasto przestało się rozlewać w kilometry przedmieść, a zamiast tego stało się zwartym, efektywnym i dobrze zorganizowanym organizmem? Okazuje się, że jednym z najlepszych narzędzi do naprawiania miasta jest rower. Dzięki rowerom ulice stają się cichsze, dzieci z powrotem mogą bawić się na ulicy, a lokalny biznes rozkwita. Rower to także doskonałe narzędzie budowania relacji społecznych - każda podróż to spotkanie z mijanymi ludźmi, wśród których zawsze znajdzie się ktoś znajomy.

Doprawdy trudno zliczyć korzyści, jakie rower przynosi miastu, dlatego właśnie zaprosiliśmy na konferencję specjalistów z wielu różnych dziedzin - socjologii, psychologii, geografii czy inżynierii transportu. Bo rower to nie tylko doskonały środek transportu, to przede wszystkim twórca współczesnego miasta!

Dołącz do nas na fb: https://www.facebook.com/events/153197934811637/
Szczegółowy program konferencji na stronie: http://ibikekrakow.com/2012/05/16/rower-wspoltworca-miasta-konferencja-naukowa/

Konferencja została dofinansowana ze środków Rady Kół Naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Fundacji Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego "Bratniak"

Data opublikowania: 18.05.2012
Osoba publikująca: Agnieszka Pudełko