KUMULACJA. Studencka ZUPA Kulturalna.

„Gdańsk jest, Kraków jest, widział ktoś ludzi z Warszawy?"

W dniach 10-12.05.2012 r. trzyosobowa reprezentacja Koła MERITUM – Ola, Basia i Agnieszka, brały udział w ogólnopolskiej części lublińskiej KUMULACJI, czyli Studenckiej ZUPY Kulturalnej. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia była Grupa PARAFRAZA (http://www.grupaparafraza.pl/), przy współpracy z Zarządem Uczelnianym Samorządu Studentów UMCS. Wśród zaproszonych gości znalazły się grupy z Krakowa, Gdańska i Warszawy.

Głównym celem Kumulacji była wymiana doświadczeń miedzy studentami działającymi w różnych miastach i różnych środowiskach, ale również tworzenie podstaw do przyszłej współpracy. Wydarzenie miało charakter otwarty, a w jego organizację włączyli się także przedstawiciele czołowych instytucji kultury z Lublina.

Przedstawiciele Koła Meritum brali udział w wydarzeniach takich jak:

•  Panele dyskusyjne, z:

Agnieszką Jarmuł, dotyczący tego jak efektywnie pracować jako wolontariusz, oraz  wykorzystać fakt ten fakt do zdobycia pracy w danej organizacji;
Marcinem Skrzypkiem, odnoście przygotowań Lublina do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz roli oddolnych działań społecznych w tym procesie;
Ewą Kipitą, na temat historii działań rewitalizacyjnych w Lublinie i ich olbrzymim znaczeniu dla rozwoju przestrzeni kulturalnych w mieście i aktywizacji społecznej.

• Speed-dating Kulturalny, czyli 20 minutowe „ranki" z przedstawicielami takich instytucji jak Narodowe Centrum Kultury  (Aleksandra Stańczuk, redaktorka platformykultury.pl), Teatr Stary w Lublinie (Karolina Rozwód, dyrektor Teatru) oraz Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki „Cytadela Syriusza" (Krzysztof Księski, dyrektor Stowarzyszenia). Uczestnicy podzieleni na trzy grupy mieli możliwość zadawania pytań dotyczących specyfiki działania tych organizacji, ale również innych tematów, w których specjalizowali się zaproszeni goście.

•  Szkoleniach z Józefem Szopińskim z Radia Lublin, dotyczącego metod i poprawnego stosowania różnych narzędzi w sytuacji współpracy z mediami oraz z Szymonem Pietrasiewiczem  z Centrum Kultury w Lublinie, odnośnie pisania wniosków od dotacje Ministerialne na projekty kulturalne.

• Dniu Otwartego Słowa, podczas którego nasza reprezentacja miała okazję wygłosić odczyty na temat Kultury studenckiej i życia kulturalnego studentów w Krakowie, Klastra Festiwali Krakowskich „6 zmysłów" oraz projektu Krakowskie Noce. Dodatkowo na prośbę organizatorów Kumulacji przygotowany został materiał odnośnie kultury studenckiej w Lublinie.

Kumulacja dała nam możliwość spotkania ludzi i zebrania wiedzy na temat organizacji projektów kulturalnych, o których prawdopodobnie nie dowiedzielibyśmy się w inny sposób. Ponadto ZUPA pozwoliła nam poznać niesamowity nastrój panujący na lubelskim miasteczku studenckim i utwierdziła nas w przekonaniu, że do Lublina trzeba koniecznie wrócić.
Dziękujemy Grupie PARTAFRAZA za ciepłe przyjęcie i opiekę nad nami podczas Kumulacji!
Do zobaczenia w Krakowie!
Zdjęcia pochodzą z fanpage grupy ParaFraza

Zapraszamy do obejrzenia video przygotowanego przez członków Koła biorących udział w tym wydarzeniu:

Data opublikowania: 16.05.2012