Sprawozdanie z konferencji "Ugryź kulturę" 24.04.2014r.

unnamed

Sala 3.202 przygotowywana była już od rana przez członków koła, by dostosować ją do urządzenia punktu gastronomicznego. Główna koordynatorka projektu, Katarzyna Cieślik, rozpoczęła Konferencję Ugryź Kulturę punktualnie o godz. 10. Przede wszystkim podziękowała przybyłym gościom, sponsorom i patronom wydarzenia. Następnie zaprosiła do wysłuchania pierwszego wystąpienia Weroniki Pokojskiej o świątecznych wypiekach regionu Badenii w Niemczech.
 
 
Prelegentka rozpoczęła od nakreślenia słuchaczom gdzie leży omawiany region i z czego jest znany: jest to obszar winnic, kultury, przemysłu i uczelni, z którymi także Uniwersytet Jagielloński ma liczne kontakty i projekty. Na przykład w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Ludwigsburgu odbył się Erasmus IP-Course, w którym miała przyjemność uczestniczyć wraz z innymi uczestniczkami Konferencji (Martą Sukiennik i Anną Kapustą). Weronika podkreśliła jednak, że Badenia-Wirtemberga to nie tylko duże ośrodki miejskie, ale też urocza prowincja z wieloma małymi miasteczkami. Poza tym zaznaczyła, jakie wpływy docierały do tego regionu Niemiec (francuskie, austro-węgierskie, bawarskie, czeskie a także rosyjskie!). Prelegentka wspomniała również, dlaczego podkreśla regionalizm w swoim referacie – otóż, jak wyjaśniła, w Niemczech przykłada się bardzo dużą wagę do lokalności i różnice językowe czy w kuchni pomiędzy regionami i miastami są bardzo duże. Wyjaśniła także, dlaczego wybrała akurat ciastka, jako temat wystąpienia – są one najważniejszym daniem przygotowywanym przed świętami Bożego Narodzenia i stanowią element popisowy prawdziwej pani domu, dla której punktem honoru jest upieczenie co najmniej kilku rodzajów. Pierniczki i zimowe wypieki nie są niczym nowym. Już Rzymianie i Germanie przygotowywali słodkości, by udobruchać bogów oraz zapewnić krótką i łagodną zimę. Egipcjanie z kolei wypiekali ciasta z miodem i składali je w grobowcach. W średniowieczu pierniki były domeną klasztorów, mających dostęp do przypraw, w których zdobione je religijnymi motywami. Później powstały nawet cechy „piernikarzy". Dopiero w XVIII/XIX w. pierniki zaczęto ozdabiać bardziej radosnymi dekoracjami i rozdawać je dzieciom. Prelegentka opowiedziała także o swoim pobycie w Norymberdze, która uchodzi za stolicę pierników. Następnie Weronika opowiedziała, czego słuchacze będą mogli skosztować i jaka symbolika kryje się za poszczególnymi przyprawami i składnikami. Zwróciła też uwagę na ciasteczka Springerle, które wyglądają niepozornie, ale są dużym wyzwaniem dla robiącego i wymagają specjalnych foremek. 
 
 
Po prezentacji o wypiekach bożonarodzeniowych w Badenii głos zabrała Pani Monika Woźniak z Biura Obsługi Studentów Zagranicznych UJ. Przedstawiła ona zasady rekrutacji na program Erasmus + pokazując nowe możliwości, z których studenci mogą skorzystać dzięki przekształceniu programu Erasmus. Z Panią Moniką można było porozmawiać również w trakcie przerw. Dla studentów przyniosła ona wydrukowane prezentacje i wizytówki pracowników BOSZ-u. Wszyscy uczestnicy mogli również spotkać się z przedstawicielami ESN-u, których stoisko wystawione było przed salą. 
 
 
Następnie o „kulinarnym podróżowaniu" opowiedziała Marta Sukiennik - studentka będąca "żywym przykładem" tego jak program Erasmus może zmienić życie - tak pochłonęło ją bowiem odkrywanie nowych smaków, że semestralne stypendium Erasmusa przemieniło się w trzyletni pobyt w Hiszpanii. Prelegentka nawiązała do słów Erica Schlossera, iż „Sposób odżywiania się narodu mówi o nim więcej niż jego literatura czy sztuka" i starała się udowodnić, iż każda potrawa może być fascynującą opowieścią. Opowiadając „kulinarne historie", zastanawiała się czy dzisiejsze pożywienie jest przejawem bogactwa wielokulturowości, czy raczej ritzerowskim „zglobalizowanym niczym".
 
 
Kolejną kuchnię zaprezentowała Ania Cieślik, która mimo iż w Turcji nigdy jeszcze nie była, dowiedziała się sporo na temat jej kuchni. Na początku zachęciła wszystkich do udziału w Projekcie „MENTOR", organizowanym przez ESN UJ dzięki któremu poznała Elif- studentkę z Istambułu, która przyjechała do Krakowa w ramach Programu Erasmus. Jej pomoc okazała się niezbędna zarówno w przygotowaniu prezentacji na temat tureckiej kuchni, jak również w przyrządzeniu tureckich przysmaków. Następnie prelegentka przeszła do zaprezentowania ogólnej charakterystyki kuchni tureckiej, zwracając uwagę na jej regionalizm – w każdym regionie Turcji przybiera ona różne formy. Prelegentka skupiła się szczególnie nad regionem Morza Marmara, ponieważ to właśnie w jednym z miast tego regionu planuje spędzić swojego Erasmusa. Oprócz zaprezentowania znanych wszystkim potraw takich jak kebab, zwróciła uwagę na trzy produkty, według jej opinii będące wyznacznikami Turcji: ayran  (słony turecki jogurt), sos z granatu oraz „kasza" burgul. Prelegentka zaprezentowała również  wiele tureckich tradycji związanych z jedzeniem, przede wszystkim tzw. „stół rakı" oraz obrzęd serwowania słonej kawy po turecku przyszłemu mężowi. Na zakończenie prelegentka przedstawiła swoje refleksje na temat podobieństw między kuchnią turecką a grecką, następnie zapraszając na poczęstunek słowami „Afiyet olsun".
 
 
Po smakowitym tureckim poczęstunku zajęliśmy się tematem savoir – vivre. Prezentacja Małgorzaty Ćwikły rozpoczęła się od omówienia kontekstów, w jakich możemy rozpatrywać dobre maniery przy stole. Wymienione zostały uroczystości kościelne, spotkania rodzinne, imprezy o charakterze państwowym, rozrywkowym, czy okazje biznesowe. Prelegentka poruszyła także temat kultury jedzenia. Zaznaczyła, że powszechne użycie sztućców w Europie można datować od XVI wieku, natomiast masowy import porcelany z Chin od wieku XVIII. Podczas prezentacji omówiono podstawowe zasady pierwszeństwa w zasiadaniu do stołu, umiaru w jedzeniu, odgłosów wydawanych przy stole, porządku, zwrócono uwagę na cierpliwość, przyprawy, sygnały widoczne na talerzu, czy ułożenie sztućców na talerzu. Podkreślono, że wszelkie dmuchanie na gorące potrawy, czy napoje nie jest dobrym zachowaniem. Słuchacze dowiedzieli się także, jaka powinna być kolejność dań oraz tego, jakie wino podaje się do konkretnych potraw. Mieli okazję przyjrzeć się, co podano podczas ostatniej kolacji na Titanicu oraz na przyjęciu u Królowej Wiktorii. Wystąpienie poruszało także kwestie kłopotliwych potraw, takich jak szaszłyk, cytryna, spaghetti, ryb, pizzy czy pieczywa. Omówiono kwestię dokładki (prosimy o nią wyłącznie wtedy, gdy zaproponuje ją gospodarz), opuszczenia stołu, kiedy chcemy udać się do toalety lub ostatecznie wyjść. Zaznaczono, w jaki sposób "poradzić sobie" z wegetarianami, czy różnicami kulturowymi. Bez wątpienia, to ten wykład przyciągnął najwięcej słuchaczy, choć wydawać by się mogło, że poruszał dość oczywiste kwestie.
 
 
Po kulinarnym savoir - vivrze przyszedł czas na Szkocję. Wystąpienie skupione było głównie na współczesnej szkockiej kulturze jedzenia i wszystkim co dla niej charakterystyczne - różnych typach fast foodów, których pochodzenie często związane jest z kulturą ludności napływowej, charakterystycznych, bardzo słodkich szkockich napojach gazowanych (m. in. Barr Lemoniade, Irn-Bru), ale również na produktach codziennych pierwszej potrzeby - słodkim chlebie, niesłodkim cukrze, bardzo mocnej szkockiej herbacie, haddocku - najpopularniejszej szkockiej rybie oraz szkockich słodyczach - bułeczkom skunes, herbatnikom shortbread oraz słodkim tablets. Ponadto autorka omówiła również liczne przykłady typowych dla tego kraju produktów, które miała okazje próbować podczas swojego półrocznego pobytu w tym kraju - huggisa, różnych rodzajów whisky oraz "Glaswegian salad" - czyli typowych specjałów ziemniaczanych z głębokiego tłuszczu.
 
 
Po przerwie na szkocką herbatę przenieśliśmy się na południe Europy. W podróż do Hiszpanii zabrała uczestników konferencji Anna Kapusta. Prelegentka rozpoczęła od przedstawienia ogólnej charakterystyki kuchni hiszpańskiej, zwracając uwagę na jej uwarunkowania historyczne i geograficzne, prezentując tradycyjne produkty i podkreślając niezwykle istotne w przypadku tego państwa zróżnicowanie regionalne. Następnie opisała właściwą Hiszpanii kulturę jedzenia: wspólne celebrowanie posiłków z przyjaciółmi i rodziną, spędzanie dużej ilości czasu w barach i kawiarniach oraz zwyczaj pozostawiania po sobie zużytych serwetek… rzuconych na podłogę. Kolejnym punktem prezentacji była opowieść o hiszpańskiej szynce – jamón ibérico – kulinarnej dumie i elemencie tożsamości kulturowej mieszkańców kraju corridy. W dalszej części prelekcji Anna Kapusta przedstawiła tradycję małych przekąsek – tapas oraz opowiedziała o kulinarnym rozkładzie dnia w Hiszpanii i najbardziej charakterystycznych dla każdego posiłku potrawach. Na zakończenie zaprezentowała właściwą Hiszpanom kulturę picia i ich umiłowanie fiest ulicznych. Po prezentacji uczestnicy konferencji mogli skosztować przygotowanych przez prelegentkę: tortilli de patatas, mini-kanapeczek z jamón serrano i oliwą oraz prażonych migdałów na słono.
 
 
Tuż po Hiszpańskim tapas w podróż po Azji południowo-wschodniej zabrała nas Ewelina Góral. W 2012 roku odbyła bowiem dwu miesięczna podróż, odwiedzając takie kraje jak Tajlandia, Kambodża, Filipiny, Malezja, Singapur czy Brunei. Ze względu na specyfikę obranego tematu, swoją prezentację podzieliła na dwie części. W pierwszej skupiła się na powiedzeniu kilku słów o atrakcjach Azji południowo-wschodniej. Tym samym w ciągu kilku minut przenieśliśmy się na tajskie wyspy, przypomnieliśmy sobie historie wojny domowej w Kambodży i poznaliśmy skutki kolonizacji Filipin w XX wieku. Druga część prezentacji to już bez wątpienia wisienka na torcie. Kuchnia Azji południowo-wschodniej! Gorąca, ostra tajska zupa pobudziła nasze kubki smakowe. Ewelina zabrała nas w podróż kulinarna w niecodzienny sposób. Bowiem podczas prezentacji wracała pamięcią do sytuacji związanych z jedzeniem jakie miały miejsce podczas jej wyprawy. Tym samym  mogliśmy, zobaczyć typową azjatycka kuchnie, uliczne stragany, tysiące rodzajów przypraw i owoców. Największe zdziwienie słuchaczy wzbudziły zaprezentowane azjatyckie "afrodyzjaki" - kambodżańskie tarantule z głębokiego tłuszczu czy filipiński balot.
 
 
Kolejnym prelegentem była Katarzyna Cieślik, która spędziła pierwszy rok studiów magisterskich na Krecie. Tę możliwość dał jej program Erasmus. Prelegentka przedstawiła kuchnię grecką, rozpoczynając od spojrzenia na nią pod kątem mitologii Grecji. Kuchnia tego kraju ma ponad trzy tysiące lat. Już od samych początków związana była z plonami ziemi. Dominują w niej tłuszcze roślinne, wśród których podstawą jest aromatyczna oliwa z oliwek. Grecy, jako naród, przy posiłkach spędzają długie godziny. Jest to lud słynący z umiłowania dyskusji, którym towarzyszą mezedes, stanowiące klimat do rozmowy. Nie są traktowane ani jako przystawka, ani jako posiłek. Grecja jest krajem niezwykle obfitym w aromatyczne zioła i przyprawy, dlatego one nadają smak każdej potrawie. Kuchnia grecka jest jedną z najzdrowszych i najsmaczniejszych kuchni świata. Grecy znacznie rzadziej cierpią na choroby układu krążenia. Ich posiłki mogą wydawać się prymitywne, jednak to jakość jest tym, co zdecydowanie stanowi o wartości kuchni greckiej. Prelegentka zachęcała wszystkich do podjęcia studiów za granicą, gdyż ten okres jest niezwykle owocny w doświadczenia i daje o wiele więcej wiedzy o świecie. Poczęstunek był niezwykle prosty, jednak zniknął zaskakująco szybko. W formie greckich mezedes podane były dakos, chleb z oliwą i kreteńskim oregano, oliwki i pomidory w oliwie posypane oregano oraz na sam koniec na deser: mpougatsa.
 
 
Ostatnim prelegentem był Michał Twaróg, który opowiedział o potędze kulinarnej Francji, której położenie pozwoliło być niezwykle zróżnicowaną i bogatą kuchnią. Obfituje ona w prawie czterysta rodzajów serów. Największe rzeki zasilają winnice, lasy dostarczają dziczyzny, a Ocean i Morze Śródziemne zapewniają wszelakie skorupiaki i ryby. Prowansja, przepełniona zapachem rozmarynu i bazylii, stworzyła najwspanialszą z możliwych mieszanek ziół. Francuzi uwielbiają ucztować przy stole z każdej okazji. Jednak współczesne pokolenie zamieszkujące Francję idzie w kierunku nowoczesnych, modnych kuchni. Dzisiejszy Francuz eksperymentuje z jedzeniem, kocha to co zachodnie (ale nie portugalskie czy hiszpańskie). Coraz rzadziej sięgają oni po wino na rzecz popularnego na zachodzie piwa. Kulinarnym opowieściom o francuskiej kuchni towarzyszył smak quiche lorraine oraz tarty szpinakowej. 
 
 
Konferencja zakończyła się około godziny 17:30. Koordynatorka konferencji, Katarzyna Cieślik, podziękowała wszystkim zebranym za ich obecność. Szczególne podziękowania skierowane zostały do sponsorów, partnerów oraz patronów wydarzenia, bez których nie mogło się ono zakończyć sukcesem. Podkreślona została również niezwykła pomoc oraz zaangażowanie wolontariuszy, którzy czuwali nad stanowiskiem recepcji. Na koniec Koordynatorka podziękowała wszystkim prelegentom za ich ciekawe i pełne wspomnień prezentacje, dzięki którym mogliśmy w tym dniu zasmakować wielu kultur świata w ciągu kilku godzin.
 
 
Na stronie internetowej wydarzenia (www.ugryzkulture.wordpress.com) znajdują się zdjęcia oraz przepisy na serwowane w czasie konferencji potrawy. Każdy, kogo zafascynował smak omawianych na konferencji krajów może na własną rękę spróbować je odtworzyć we własnym domu.
 
 
Koordynator konferencji: Katarzyna Cieślik
 
Strona internetowa: Agnieszka Pudełko
 
Organizatorzy:  Anna Cieślik, Ewelina Góral, Anna Kapusta, Karolina Marlińska, Gabriela Orzech, Aleksandra Piotrowska, Anna Piotrowska, Weronika Pokojska, Agnieszka Pudełko, Marta Sukiennik, Michał Twaróg.
 
Pomoc: Ernest Bartoszewski, Mareusz Ciepielewski, Monika Dębowska, Elżbieta Korszak, Anastazja Naumenko, Anna Sabok, Katarzyna Zelek. 
 
Zdjęcia: Katarzyna Cieślik, Anna Kapusta, Aleksandra Kucia, Weronika Pokojska, Agnieszka Pudełko.
 

Konferencja została zorganizowana w ramach jubileuszu 650lecia UJ

logo_jubileuszu_wydarzenia

Patronat honorowy

ISP logo

Konferencja została dofinansowana ze środków:

Fundacji Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego "Bratniak"

bratniak

 Samorządu Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

article

Współpraca

Oficjalny patronat medialny

MANKO_magazyn Studencki_bold

Patronat medialny 

Full Logo (Metro)

Data opublikowania: 04.05.2014
Osoba publikująca: Agnieszka Pudełko