Ugryź kulturę 24.04.2014r.

Już 24 kwietnia będziesz miał niepowtarzalną okazję, żeby zasmakować  kuchni kilku krajów w ciągu jednego dnia. Zamknij oczy, wyobraź sobie jak smakuje Tajlandia, Hiszpania, Francja, Szkocja, Turcja, Niemcy, Grecja… Czy Francuzi naprawdę jedzą żaby?  Baklava to grecki, czy turecki deser? Nic Ci nie mówi kuchnia szkocka? A tak w ogóle to grzecznie jest zjadać wszystko z talerza, czy jednak powinno się zostawić na nim jakieś resztki? 
Na wszystkie te pytania odpowiedzi udzielą studenci, którzy część swojej ścieżki uniwersyteckiej odbyli na obcej ziemi lub są pasjonatami w danej dziedzinie. Prezentacjom prelegentów towarzyszyć będą poczęstunki kuchni przez nich prezentowanych. Dlaczego postanowiliśmy zająć się tym tematem? 
 
Założenia projektu sięgają idei edukacji uniwersyteckiej z samych początków istnienia Uniwersytetu. Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce i jedna z najdłużej funkcjonujących w Europie od swojego powstania umożliwiał i promował wymianę międzykulturową. Dzięki przedstawicielom innych nacji obecnych w murach Uniwersytetu studenci zdobywali cenną wiedzę o świecie. 
 
Projekt zakłada spojrzenie na tę wielowiekową tradycję mobilności studenckiej w dość nietypowy, ale jednocześnie niezwykle atrakcyjny dla odbiorców sposób. Stare porzekadło mówi „przez żołądek do serca" i właśnie tą nietypową, lecz skuteczną i bez wątpienia interesującą, drogą zamierzamy dotrzeć do sedna innych kultur.
 
Zwykle podróżując skupiamy się na trzech rzeczach: krajobrazie, ludziach i jedzeniu. To właśnie ten ostatni czynnik – kuchnia – łączy ze sobą dwa pierwsze składniki. Od krajobrazu zależy to, jakie produkty znajdą się na stole. Jest to determinant diet w różnych zakątkach świata. Natomiast człowiek – pewnego rodzaju czynnik sprawczy – jest kimś, kto surowe produkty łączy, doprawia i przyrządza tak, że zarówno sama procedura przygotowania posiłku jak i wspólne zasiadanie do stołu stają się czymś, co staje się niezwykle atrakcyjnym aspektem kulturowym, niestety często pomijanym w rozważaniach o kulturze. Bez wątpienia kulinaria stanowią część naszego dziedzictwa. Świadczy o tym chociażby wpis kuchni śródziemnomorskiej na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa UNESCO, czy obecność „Miast Kulinarnych" w sieci Miast Kreatywnych UNESCO. 
 
Już dziś serdecznie zapraszamy Was do uczestnictwa w konferencji „Ugryź Kulturę", która odbędzie się 24 kwietnia na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ przy ul. Łojasiewicza 4 o godzinie 10:00. 
 
Bieżące informacje znajdziecie na stronie wydarzenia.
 
Organizatorem konferencji jest Koło Naukowe Meritum. 
 
Koordynator: Katarzyna Cieślik
e-mail: cieslik.katarzyn4@gmail.com tel. 509 804 769
 
Data opublikowania: 03.03.2014
Osoba publikująca: Agnieszka Pudełko